Jak źle dobrany biustonosz wpływa na zdrowie kobiety?

Opublikowane: 2019-03-19 12:48:36
Kategorie: Wpisy

Jak źle dobrany biustonosz wpływa na zdrowie kobiety?

Zapewne słyszeliście o tym, że 9/10 kobiet nosi źle dobrany biustonosz, nie zdajac sobie sprawy, że może to przynieść poważne konsekwencje dla ich zdrowia. Przeważnie kobiety kupują biustonosz biorąc pod uwagę cenę (jak najtaniej), co wiąże się z niską jakością materiałów oraz zły rozmiar (,,ten co zawsze") a przecież każdy biustonosz jest inny, zarówno jak i ciało kobiety zmienia się pod wpływem czasu.  Źle dobrany biustonosz może skutkować bólem kręgosłupa, karku oraz otarciami i oparzeniami a w konsekwencji gorszymi powikłaniami i wizytą u lekarza. Jakie jeszcze są skutki noszenia złego rozmiaru biustonosza ?

Jak mówi Bogumiła Jakubczak, dyrektor ds. Handlu firmy Corin "Większość kobiet nie zdaje sobie sprawy jak szkodliwy dla zdrowia jest dobór nieodpowiedniej bielizny. Ma ona bardzo niekorzystny wpływ na biust. Deformuje go, powoduje zmiany skórne, niedotlenienie, a czasem zmniejszenie jędrności i rozstępy".

Na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy nosimy dobrze dopasowany biustonosz. Jeśli czujesz, że biustonosz Ci przeszkadza, to pierwszy z sygnałów o złym doborze stanika. Biustonosz który idealnie pasuje do piersi, powinien być niewyczuwalny w ciągu dnia i dawać poczucie komfortu. Biustonosz ma nam służyć i nie być uciążliwym w ciągu dnia.

Co może być przyczyną źle dobranego biustonosza?

Pas obwodu: Pas obwodu to tak na prawdę główna część biustonosza która podtrzymuje cały biust. Odpowiada on aż w 80% za utrzymanie piersi. Jeśli zapięcie biustonosza ucieka do góry lub czujesz zbyt duży ucisk pod biustem- pora na zmianę obwodu biustonosza.

Miseczki: Miseczki powinny nie odstawać od piersi i nie unosić się wraz z podnoszeniem rąk. Jeśli biust nie wypełnia miseczek, a jego część wychodzi ponad górną ich krawędź bądź po bokach, mamy pewność że rozmiar miseczki, który nosimy jest niepoprawny. Należy sprawdzić również obwód biustonosza.

Ramiączka: Jeśli czujesz ucisk ramiączek, a nawet dochodzi do podrażnienia skóry lub zaczerwienienia to znak, że obwód biustonosza jest za luźny i ramiączka w tym momencie są głównym elementem podtrzymującym biust. Jeżeli natomiast ramiączka spadają z ramion, najczęściej problem leży w ich regulacji.

Fiszbiny: Nie każdy biustonosz posiada fiszbiny. Są to druciki, które usztywniają biustonosz i trzymają go w prawidłowej pozycji. Fiszbiny dzielą się na dolne oraz boczne. Jeśli czujesz, że fiszbiny wbijają się w klatkę piersiową, lub odstają od niej zdecyduj się na inny rozmiar/krój biustonosza.

W jaki sposób negatywnie wpływa źle dobrany biustonosz na zdrowie kobiety? 

Tak jak źle dobrane ramiączka mogą przyczynić się do powstania otarć, tak samo wbijające się fiszbiny lub miseczka, która spłaszcza biust może powodować obrzęk piersi. Piersi ściśnięte do siebie, szczególnie letnią porą, mogą powodować odparzenia. Ucisk na biust prowadzi do zaburzeń w krążeniu krwi i układzie limfatycznym, przez co piersi stają się obolałe i zaczerwienione a w stanie zapalnym powiększają się węzły chłonne, które można odczuć jako twarde i bolesne. W niektórych przypadkach może nawet dojść do ropni sutka, co kończy się pobytem w szpitalu. Gdy nosimy źle dobrany biustonosz, może on dosłownie "ściągać nas w dół" i obciążać kręgosłup, przez co kobieta czuje się niepewnie.

Karmienie piersią a biustonosz

Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie stanika w okresie ciąży oraz po ciąży. Piersi stają się wtedy większe, cięższe. Jeśli kobieta nosi nadal ten sam biustonosz, który nosiła przed ciążą, jest to ogromnym błędem, ponieważ mniejszy stanik nie utrzyma ciężkich piersi, co doprowadzi do powstania rozstępów i utracenia elastyczności biustu, skóra stanie się wiotka i bardzo ciężko będzie przywrócić ją do poprzedniego stanu. Pomijając wygląd samych piersi, nieodpowiedni biustonosz może doprowadzić do zatrzymania pokarmu w przewodach mlecznych i wywołać skutek zapalny wraz z torbielami mlecznymi.

Kiedy należy wymienić biustonosz? 

! Należy pamiętać, że ciało kobiety zmienia się wraz z wiekiem, z przeżyciami, z utratą lub z zwiększeniem wagi, przebytą ciążą lub innymi wydarzeniami, dlatego powinnyśmy zmieniać biustonosz mniej więcej co pół roku do maksymalnie roku użytkowania.

Możliwe, że stanik trzeba wymienić nawet wcześniej w przypadkach gdy fiszbin przebije materiał lub pas obwodu staje się coraz większy a kolor blaknie.

Jak dbać o bieliznę?  

Po doborze odpowiedniej bielizny, powinno się należycie się z nią obchodzić. Faktem jest, że każdy biustonosz traci swoją żywotność wraz z okresem jego użytkowania, ale możemy zadbać aby służył nam na dłużej.

Najlepiej prać biustonosz po dwukrotnym jego użyciu.

Wrzucenie biustonosza do pralki i dodanie proszku, jest największym błędem jaki kobiety popełniają w pośpiechu. Biustonosz powinno prać się ręcznie, w chłodnej wodzie, bez dodatku płynu do płukania ponieważ niszczy on zawarty w biustonoszu elastan. Nie można biustonosza trzeć ani wykręcać. Najlepiej dodać delikatnego środka piorącego do wody i tak zostawić w nim biustonosz na około 15 minut, po czym lekko odcisnąć wodę. I gotowe! Jeżeli nie masz wyjścia i musisz wyprać biustonosz w pralce, ustaw program "pranie ręczne" bądź "delikatne", włącz niską temperaturę i włóż biustonosz do specjalnego woreczka przeznaczonego do prania bielizny. 

Biustonoszy nie wolno suszyć w suszarce ani prasować. Najlepiej rozłożyć je płasko i pozostawić do wyschnięcia. Po wyschnięciu ułożyć je w szafce nie zginając misek. Zaleca się układać biustonosz jeden na drugim.

Jeśli nie masz pewności, czy biustonosz, który nosisz jest dla Ciebie odpowiedni, możesz udać się do sklepu z bielizną, w którym przeszkolona brafitterka pomoże Ci wybrać odpowiedni rozmiar i krój. Wybór biustonosza wymaga cierpliwości i dokładności, dlatego pomoc specjalistki jest wręcz wskazana. Nie wybieraj popularnych sieciówek- tam rozmiary są okrojone do podstawowych. W naszym sklepie możesz liczyć na pomoc, radę specjalisty, odpowiedni dobór biustonosza oraz wskazówki jak dobierać biustonosz w przyszłości i jak o niego dbać.

Dbajmy o zdrowie piersi wybierając odpowiednią bieliznę.

Powiązane wpisy:

Udostepnij