Anatomia biustonosza. Z czego składa się biustonosz?

Opublikowane: 2019-07-22 15:04:36
Kategorie: Wpisy

Anatomia biustonosza. Z czego składa się biustonosz?

Każda kobieta posiada co najmniej podstawową wiedzę o strukturze biustonosza. Miseczki, ramiączka i.. pas obwodu ? Niestety, tylko nieliczna grupa potrafi wymienić każdy element biustonosza wraz z jego funkcją. W poniższym artykule wzbogacisz swoją wiedzę na temat anatomii biustonosza.
Pierwowzór biustonosza powstał już w starożytnej Grecji. Nie był on przedmiotem codziennego użytku, lecz sprawdzał się dla kobiet uprawiających sport (był to stanik w formie opaski). Odpowiednik współczesnego biustonosza został zaprojektowany przez Howarda Hughesa w 1943r. Projekt ten powstał na potrzeby filmu "The Outlaw" i był stworzony dla jednej z aktorek. Aktualnie większość biustonoszy zostało odwzorowanych tym projekcie.

PRZÓD BIUSTONOSZA

1) Miseczka

Powinna być dopasowana do piersi i obejmować ją całą. W przypadku gdy biust wychodzi z miseczki, lub w miseczce pozostaje luz, jest to oznaka złego doboru rozmiaru. Pierś powinna uzyskać ładny kształt kuli. Miseczki widnieją na rynku w różnych formach. Najczęściej spotykane to: pół-usztywniane, usztywniane oraz miękkie. Rozmiar miseczek podaje się literami alfabetu, a klasyczna metoda mierzenia ich rozmiaru to różnica pomiędzy obwodem klatki piersiowej a obwodem ciała pod biustem. 

2) Mostek, środek, klin środkowy

Jest to element podtrzymujący całą konstrukcję biustonosza. Dobrze dopasowany nie uciska, ale przylega do ciała. W zależności od fasonu mostek jest niższy lub wyższy. 

3) Wierzchołek

Nazywa się tak łączenie ramiączka z miseczką.

4) Pas nośny 

Jest wszyty od wewnętrznej strony miseczki. Podtrzymuje piersi tak, aby nie rozchodziły się one na boki. Najczęściej spotykany w większych rozmiarach lub delikatnych biustonoszach, które potrzebują dodatkowego podtrzymania.

5) Fiszbin 

Metalowy lub plastikowy, który jest dodatkowym elementem podtrzymującym biust po to, aby piersi nie odsuwały się od siebie. Koniec fiszbiny powinien celować w środek pachy. Na rynku dostępne są również modele bez tego elementu.

TYŁ BIUSTONOSZA

6) Rama, kołyska

Jest to część materiału z przodu biustonosza, w której "siedzą" miseczki wraz z fiszbinami.

7) Ramiączko 

Zapobiega przesuwaniu się miseczek. Posiada regulator, który jest bardzo ważnym elementem, ponieważ ramiączko nie może być zbyt luźne ani za bardzo ściśnięte. Tylko odpowiednie jego wyregulowanie pozwala na poczucie komfortu podczas noszenia biustonosza.

8) Zapięcie, haftki

Najbardziej popularne haftki to te 2-rzędowe i 3-rzędowe. Przy wyborze nowego biustonosza haftki powinno się zapinać na jak najbardziej zewnętrze. Z czasem biustonosz rozciąga się, wtedy zapięcie można zapinać na haftki środkowe lub wewnętrzne.

9) Skrzydełka

Po zapięciu biustonosza utrzymują go we właściwym miejscu.

10) Pas obwodu

Jest głównym elementem konstrukcyjnym biustonosza. Mocuje piersi i trzyma w odpowiedniej pozycji. Prawidłowy dobór pasa obwodu jest najważniejszy przy zakupie nowego biustonosza, bowiem od niego zależy czy biustonosz będzie dobrze się układał.

Powiązane wpisy:

Udostepnij