Wigilia w Polsce i na świecie.

Opublikowane: 2019-12-19 13:07:42
Kategorie: Wpisy

Wigilia w Polsce i na świecie.

Świąteczna atmosfera nastraja każdego i sprawia, że jesteśmy bardziej życzliwi dla innych. Warto dowiedzieć się, jak Święta obchodzą inne narodowości, szczególnie te, u których wygląda to nieco inaczej.

POLSKA

W Polsce Wigilię rozpoczynamy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Wtedy cała rodzina zasiada do jednego stołu, przykrytego białym obrusem, pod którym znajduje się siano. Następnie dzielimy się opłatkiem z bliskimi i dopiero po tym możemy skosztować potraw wigilijnych takich jak karp, barszcz z uszkami czy czarny mak. Po posiłku rodzina rozpoczyna kolędowanie.

AUSTRALIA

W Australii święta przypadają na okres gorących temperatur, zatem Australijczycy spędzają je inaczej niż my. Z powodu upałów nikt gotuje w kuchni, natomiast jest to idealny czas aby odpocząć od codziennych spraw np. surfując na falach lub grillując w rodzinnym gronie.  W miastach odbywają się wspólne kolędowania przy świecach tzw. "Carols by Candlelight"

CHINY

Chiny nie mają dni wolnych od pracy w święta, ponieważ obchodzi je jedynie nieliczna część chrześcijan. Chińczycy stroją swoje domy oraz wręczają sobie drogie prezenty. Dzieci wierzą w "Shengdan Laoren" czyli Świętego Mikołaja. Wigilia jest dniem ucztowania w restauracjach, po czym można się udać na imprezowanie do klubów nocnych.

FRANCJA

We Francji święta obchodzone są już od 5 grudnia. Francuzi zasiadają do wspólnego obiadu 25-ego grudnia. Wręczają sobie prezenty oraz piją dużo szampana. Dzieci wierzą, że to mały Jezus przynosi im prezenty, które wkłada nocą do bucików obok kominka.

SZWECJA

13 grudnia czyli Dzień Św. Łucji rozpoczyna świętowanie. Po uroczystej Wigilii Św. Mikołaj przynosi prezenty. Szwedzi nie śpiewają kolęd, za to tańczą wokół choinki.

HISZPANIA

W Hiszpanii odpowiednikiem opłatka jest chałwa. Wigilijna wieczerza rozpoczyna się po pasterce, po czym ludzie wychodzą na ulicę i rozpoczynają huczne świętowanie do rana. Domy ozdobione są światełkami.

WIELKA BRYTANIA

W Anglii rodzina nie urządza uroczystej wieczerzy, natomiast każdy przygotowuje pieczonego indyka i pudding. Londyn jest pierwszym miastem, które zapoczątkowało pocztówki świąteczne. To tam wyprodukowano pierwszą kartkę z napisem " Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku "

MEKSYK

W Meksyku tuż pod sufitem wiesza się "piniatę", naczynie wypełnione słodyczami. Jedno z dzieci rozbija piniatę kijem, po czym zaczyna się wyścig w zbieraniu słodyczy.

AUSTRIA

W Austrii o godz. 17 rozbrzmiewa mały dzwoneczek w oknach, który nawołuje do świątecznej wieczerzy. W tym kraju powstała kolęda " Cicha Noc, Święta Noc"

Powiązane wpisy:

Udostepnij